Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pośrednika nieruchomości – najważniejsze informacje

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pośrednika nieruchomości – najważniejsze informacje

Z uwagi na spore zapotrzebowanie, w Polsce powstaje coraz większa liczba nieruchomości. Pomimo tego znalezienie właściwego lokalu użytkowego czy mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Większość osób szukających idealnego budynku udaje się do pośrednika. Zakup mieszkania czy domu związany jest ze sporym wydatkiem. Jako że mowa o dziesiątkach tysięcy złotych, zawód pośrednika związany jest też z dużym ryzykiem. Z tego względu osoby pośredniczące w kupnie nieruchomości muszą wykupić obowiązkowe OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pośrednika nieruchomości – co to takiego?

OC pośrednika nieruchomości (iexpert.pl) jest wymaganym prawnie, a dokładniej przez Ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami ubezpieczeniem. Jest ono pewnym zabezpieczeniem przed różnego typu sytuacjami, których pojawienie się może stanowić podstawę do dochodzenia swoich roszczeń przez klientów. Można do nich zaliczyć różnego typu losowe wydarzenia, mające miejsce w trakcie wykonywania działań przez pośrednika i które powodują szkody. Ubezpieczenie to ma swój termin ważności – polisę zawiera się na jeden rok, zatem niezwykle istotne jest, żeby pamiętać o konieczności jej przedłużenia. Wymieniona ustawa określa też minimalną sumę gwarancyjną, która wynosi 25000 euro dla pojedynczego zdarzenia lub wszystkich zdarzeń w czasie ubezpieczenia, nie przekraczającym jednak 12 miesięcy. Brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pośrednika nieruchomości, będzie się wiązać z karą pieniężną, która wynosić może od 8000 do nawet 20000 zł.

Kto musi się ubezpieczyć?

Obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Od września 2017 roku Ustawa na temat gospodarki nieruchomościami definiuje pośrednika jako przedsiębiorcę, który zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa. Ubezpieczeniem pośrednika zostają objęte osoby działające pod jego nadzorem.

Ubezpieczenie OC powinny mieć: 

  • Wspólnicy w spółce cywilnej (każdy z nich osobno), gdyż nie jest ona podmiotem praw oraz obowiązków, zatem nie ma możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • Jednostki organizacyjne i osoby prawne niemające osobowości prawnej,
  • Osoby fizyczne zajmujące się prowadzeniem jednoosobowej działalności w zakresie pośrednictwa nieruchomości

OC pośrednika – przed czym chroni? 

Ubezpieczenie takie obejmuje odpowiedzialność cywilną pośrednika nieruchomości za szkody powstałe na skutek zaniechania albo działania ubezpieczonego, w czasie trwania polisy, w związku z prowadzeniem działalności mającej związek z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami. Co składa się na obowiązkowego OC? Obejmuje ono szkody, do których powstania doszło: 

  • na skutek użytkowania i posiadania pomieszczeń biurowych, z których korzysta się do prowadzenia działalności w zakresie pośrednictwa,
  • przez działania podwykonawców,
  • z uwagi na wykonywanie czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami,
  • na skutek prowadzenia doradztwa odnośnie do rynku nieruchomości,
  • z uwagi na wykonywanie ekspertyz i opracowań dotyczących nieruchomości,
  • przez uszkodzenie, zniszczenie czy zgubienie dokumentacji,
  • w ramach świadczenia usługi typu home-staging.

Obowiązkowe OC – zalety

Przede wszystkim w przypadku pojawienia się roszczeń pokryje ono koszty odszkodowania i równocześnie nie narazi przedsiębiorstwa na znaczne straty finansowe. Firma informująca klientów o takiej polisie, staje się dla nich bardziej wiarygodna, a ponadto pokazuje, iż dba też o ich interesy.