Według istniejącego prawa każdy pośrednik nieruchomości musi posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody popełnione w obszarze obrotu nieruchomościami. Tego rodzaju polisa stanowi zabezpieczenie zarówno dla pośrednika, jak i klienta. Osoba pośrednicząca w obrocie nieruchomości nie musi obawiać się, że w razie popełnienia błędu, będzie musiała z własnych pieniędzy pokryć występujące koszty.
Ubezpieczenie OC dla pośredników- cele, kiedy jest wypłacane?
Wdrążenie tego rozwiązania związane jest z deregulacją zasad, dotyczących uzyskiwania praw do wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości. Wymagania zostały obniżone, dzięki czemu coraz więcej osób może wykonywać ten zawód. Celem OC pośrednika w obrocie nieruchomościami iExpert.pl jest ochrona klientów, jak i zniechęcenia oraz pozbycie się z rynku nieuczciwych przedsiębiorców. Ubezpieczenie wypłacane jest w przypadku nienależytego wykonania umowy oraz w sytuacji złej weryfikacji stanu prawnego albo technicznego nieruchomości, która została przekazana przez pośrednika do sprzedaży. Chodzi między innymi o kwestię samowoli budowlanej, postępowania wywłaszczeniowego toczącego się na terenie działki itp. Polisy ubezpieczeniowe niekiedy zakładają też wsparcie w likwidacji szkód.
Polisa OC dla pośrednika- kiedy nie zadziała?
W niektórych sytuacjach OC pośrednika w obrocie nieruchomościami nie zadziała. Dzieje się tak między innymi, jeśli zapomnimy o jego wznowieniu. Warto pamiętać, że w przypadku takiej polisy, nie odnawia się ona w sposób automatyczny, tak jak ma to miejsce przy OC komunikacyjnym. Jeżeli więc zaniedbamy kwestię podpisania OC, odwleczemy w czasie np. z powodu urlopu, czy zapomnimy o polisie – wtedy w razie wystąpienia szkód, będziemy musieli ponieść je z własnego budżetu. Trzeba pamiętać, że w naszym kraju obowiązuje ustawowy zakaz zawierania umów ubezpieczeń obowiązkowych z datą wsteczną. Należy dodać, że umowy obowiązkowe rozpoczynają swój bieg od następnego dnia. Ciągłość ochrony to absolutna podstawa. Jeśli ubezpieczenie skończyło się dziś, to dziś jest już za późno na zawarcie umowy, gdyż i tak przerwana zostanie ciągłość ochrony. Luka w okresie ubezpieczenia może stać się sporym problemem, jeśli właśnie wtedy dojdzie do powstania szkody. Oprócz tego należy liczyć się z karą za brak obowiązkowej polisy, którą nakłada Inspekcja Handlowa. Ubezpieczenie nie zadziała też w pożądany sposób, jeśli suma gwarancyjna okaże się zbyt niska. Pośrednik musi więc zapewnić sobie taką sumę gwarancyjną, która będzie adekwatna do wartości nieruchomości, z jakimi ma styczność. Jeśli więc pośredniczy w transakcjach na wiele milionów złotych, minimalna wymagana suma może okazać się niewystarczająca.
Kiedy jeszcze możemy mieć trudności z wypłatą odszkodowania? Firma ubezpieczeniowa nie wypłaci pieniędzy w przypadku braku umowy pośrednictwa w formie pisemnej czy elektronicznej. Jej brak według firmy oznacza to, że nie doszło do świadczenia usługi pośrednictwa. Warto też znać dokładny zakres ubezpieczenia. Co ciekawe, wykupienie dwóch polis u różnych agencji, wcale nie zapewni nam podwójnej ochrony. W takiej sytuacji ochrona z dwóch polis nałoży się na siebie, a w razie szkody odszkodowanie będzie ograniczone do sumy z jednej tylko polisy.
O ile posiadamy umowę pośrednictwa, znamy dobrze zakres ubezpieczenia, nie wyrządzamy umyślnych szkód, ani nie przekraczamy swoich kompetencji – możemy liczyć na wypłatę odszkodowania. Musimy też pamiętać o wybraniu odpowiedniej sumy gwarancyjnej i regularnym wznawianiu polisy OC.