Bezpieczny wyjazd w góry

Bezpieczny wyjazd w góry

Każdego roku wiele rodzin decyduje się na wyjazdy urlopowe. Niezależnie od kierunku podróży warto przed wyjazdem zadbać o kilka szczegółów. Oprócz zadbania o miejsce noclegowe należy również zatroszczyć się o bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie bagatelizują temat ubezpieczeń wakacyjnych co często ma negatywne skutki.

Wakacyjny wyjazd w góry

Wiele osób wykupując ubezpieczenie górskie zapomina, że konieczne jest przestrzeganie regulaminu ubezpieczyciela

Wielu pasjonatów pieszych wycieczek podejmuje decyzję o wyjeździe w góry. W przypadku polskich gór akcje ratunkowe są bezpłatne. Problem zaczyna się w momencie wyjazdu za granicę. Wypadek w górach może zdarzyć się nawet najbardziej doświadczonym turystom. W takiej sytuacji wezwanie pomocy poza Polską będzie wiązało się z kosztami. Dlatego decydując się na zagraniczny wyjazd w góry warto zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy.

Ubezpieczenie górskie to znakomity sposób na dodatkowe zabezpieczenie się. W przypadku akcji ratunkowych w innych krajach należy liczyć się z koniecznością uiszczenia zapłaty za taką czynność. Koszty akcji ratunkowych mogą być bardzo wysokie. Właśnie dlatego wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd w góry wydaje się być najrozsądniejszą opcją.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie?

Wiele osób wybierających się w góry posiada EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego. Dokument ten może posiadać każdy człowiek mieszkający na terenie Unii Europejskiej, który posiada aktualne ubezpieczenie. Dokument ten uprawnia do otrzymania podstawowej pomocy bezpłatnie. Warto jednak pamiętać, że karta taka nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych czy rehabilitacji.

Podczas wyprawy w góry każdy może się zgubić. Dlatego warto wykupić ubezpieczenie górskie. W zależności od dostępnej oferty można wykupić polisę turystyczną już nawet za kilka złotych dziennie. Decydując się na zakup dobrej polisy górskiej zyskać można:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków,
  • transport medyczny,
  • ewentualny transport zwłok.

Na rynku dostępnych jest wiele ofert ubezpieczeń górskich. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Szukając odpowiedniej oferty, warto zapoznać się z wieloma ofertami. Umożliwi to wybór najkorzystniejszej z nich.

Regulamin to podstawa

Wiele osób wybierających się w góry posiada EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Turystycznego

Wiele osób wykupując ubezpieczenie górskie zapomina, że konieczne jest przestrzeganie regulaminu ubezpieczyciela. Jeśli wypadek w górach wydarzy się po spożywaniu przez ubezpieczonego alkoholu, polisa traci ważność.

Decydując się na skorzystanie z ubezpieczenia w górach, warto dokładnie zapoznać się z regulaminem ubezpieczyciela. W wielu przypadkach ubezpieczenie przestaje obowiązywać w przypadku złamania zasad regulaminu.

Dodatkowo wyprawy w góry na wysokości przekraczającej 3000 m.n.p.m jest uważane jako uprawianie sportu, a nie jako turystyka górska. W przypadku chęci wyprawy na takie wysokości należy wykupić dodatkowe składowe ubezpieczenia.

Wyjazd w góry to dla wielu osób prawdziwa przygoda. Warto jednak pamiętać, że górskie akcje ratunkowe poza granicami Polski nie są refundowane. Dlatego niezbędne jest wykupienie specjalnego górskiego ubezpieczenia. Umożliwia ono zwrot kosztów w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratunkowej.