Ubezpieczenie dla alpinistów

Ubezpieczenie dla alpinistów

Wyprawa w góry to duże wyzwanie. Trzeba wcześniej zastanowić się, jakie rzeczy są niezbędne, co koniecznie trzeba ze sobą zabrać. Spakowanie plecaka to jednak nie wszystko. Warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu.

Co może stać się w górach?

Na turystę w górach czyha wiele niebezpieczeństw. Nie należy oczywiście nastawiać się negatywnie przed podróżą. Warto raczej cieszyć się możliwością podziwiania pięknych widoków, przeżycia przygody. Trzeba jednak podejść odpowiedzialnie do wyprawy. Ubezpieczenie to podstawa. Kiedy klient wykupuje wycieczkę w biurze podróży, pracownik biura zazwyczaj proponuje ubezpieczenie. Niektórzy klienci nie chcą z niego korzystać, a później gorzko tego żałują, ponieważ za opiekę medyczną za granicą, poza Europą, trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Koszty mogą sięgać kilkuset tysięcy złotych. Ubezpieczenie w góry powinno obejmować podstawowe niebezpieczeństwa związane z górami, z aktywnościami górskimi.

Aktywności w górach

Pogoda w górach jest bardzo zmienna, dlatego też należy zawsze śledzić najnowsze prognozy pogody. Trzeba być na bieżąco z aktualnymi informacjami przekazywanymi przez wiarygodne źródła. Górskie wędrówki mogą być źródłem wielu pięknych wspomnień, ale nieodpowiedzialność i niewłaściwe podejście do gór często staje się przyczyną prawdziwych tragedii. Ludzie lekceważą góry i przeceniają swoje umiejętności. Tymczasem w ekstremalnej sytuacji nawet najbardziej doświadczeni i najbardziej wyszkoleni górscy ratownicy nie pomogą. Zimą w góry wyjeżdża się po to, aby jeździć na nartach. Jest to sport dość mocno urazowy. Nawet jeżeli narciarz jeździ bardzo ostrożnie, może natknąć się na stoku na innych narciarzy, dla których odpowiedzialność za siebie i innych nie jest ważną wartością. Stąd potrzebne jest ubezpieczenie.

Ekstremalne wyjścia w góry

Alpiniści i taternicy jak nikt inny potrzebują znakomitego ubezpieczenia od skutków następstw nieszczęśliwych wypadków. Góry bywają nieprzewidywalne, nawet osoby doskonale doświadczone w górskich warunkach mogą czasami stracić grunt pod nogami, co kończy się na przykład upadkiem z dużej wysokości. Ekstremalne wyjścia w góry, wspinanie się w wysokich górach to sport dla najbardziej wytrzymałych, dla osób, które kochają ryzyko i przygody. Na pewno składka ubezpieczenia dla alpinistów czy taterników będzie większa niż dla osób, które rekreacyjnie jeżdżą na nartach. Trzeba bowiem właściwie oszacować ryzyko, że w czasie takiej wyprawy zdarzy się coś złego. Firmy ubezpieczeniowe doskonale wiedzą, jak kalkulować takie ryzyko i w oparciu o swoje kalkulacje ustalają składkę ubezpieczenia, ale też sumy do wypłaty. Warto dokładnie przeczytać wszystkie wyłączenia, zwykle nic nie należy się osobom, które spowodowały wypadek po alkoholu.