Obowiązkowe ubezpieczenie radcy prawnego od odpowiedzialności cywilnej- co warto o nim wiedzieć?

Obowiązkowe ubezpieczenie radcy prawnego od odpowiedzialności cywilnej- co warto o nim wiedzieć?

Radcy prawni są zobowiązani do posiadania specjalnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązek ten wynika tak naprawdę bezpośrednio z przepisów prawa. Należy tutaj powołać się na ustawę z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych, dział II, grupę 13 załącznika do dokumentu „Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej”. Ubezpieczenie to ma tak naprawdę na celu zapewnienie radcy prawnemu pewnej poduszki bezpieczeństwa związanej z wykonywaną przez niego pracą oraz tym, co może się wydarzyć w następnie prowadzonego przez niego doradztwa. Na czym polega to ubezpieczenie, co daje w praktyce, a czego tak naprawdę nie obejmuje?

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie radcy prawnego związane jest z jego odpowiedzialnością cywilną za szkody, jakie ewentualnie zostały przez niego wyrządzone w następstwie wykonywanych przez niego zawodowo czynności lub też w przypadku ich ewentualnego zaniechania. Dotyczy to oczywiście tego czasu, w którym trwała ochrona ubezpieczeniowa. Wśród wymienionych czynności radcy prawnego, które objęte są ubezpieczeniem można znaleźć:

  • Udzielanie konsultacji prawnych.
  • Wykonywanie opinii prawnych, przygotowywanie aktów prawnych i innych dokumentów.
  • Reprezentowanie klientów w urzędach i przed sądem. Wcielanie się w rolę pełnomocnika lub też osoby będącej obrońcom jednej ze stron.

Radcy prawni są zobowiązani do posiadania specjalnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej

Ważnym aspektem związanym z tego rodzaju ubezpieczeniem jest to, na jakie wsparcie konkretnie można liczyć. W tym ubezpieczeniu istotna jest minimalna suma gwarancyjna pojedynczego zdarzenia. Najczęściej, ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje wszędzie tam, gdzie radca prawny jest dopuszczony do praktykowania swojej działalności (która jest objęta wykupionym ubezpieczeniem). Co ważne to fakt, że ubezpieczony jest zobligowany do tego, aby zawsze podawać wszelkie informacje o okolicznościach zgłoszonego zdarzenia. Muszą one być zgodne z prawdą i rzetelne.

Ubezpieczenie radcy prawnego- czego nie obejmuje?

Ten rodzaj ubezpieczenia tak naprawdę jest nierozerwalnie związany z wykonywanym przez radcę prawnego zawodem. Tym samym, nie można liczyć na to, aby ubezpieczenie obejmowało szkody związane z mieniem radcy prawnego. Ubezpieczenie obejmuje zniszczenia, uszkodzenia czy innych szkód związanych z majątkiem radcy prawnego. Analogicznie, ubezpieczenie nie obejmuje czynności, które wykonywał radca prawny, ale które nie są związane z jego zawodem i przedmiotem działalności czysto zawodowej. Ubezpieczenie nie będzie też obejmowało sytuacji, w której poszkodowana byłaby rodzina radcy prawnego- współmałżonek, dzieci czy osoby spowinowacone. Ochrona ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać w momencie, kiedy ubezpieczony zostanie skreślony z lity radców prawnych i tym samym straci prawo do wykonywania zawodu.

Ze względu na fakt, że ubezpieczenie radcy prawnego jest obowiązkowe- po prostu trzeba się na nie zdecydować, można natomiast przeanalizować ofertę różnych ubezpieczycieli tak, aby dostosować zakres ochrony oraz składkę, jaką trzeba będzie regularnie płacić (w ratach lub w całości). Przed dokonaniem wyboru najlepiej porównać oferty, a przede wszystkim stawkę minimalnej sumy gwarancyjnej pojedynczego zdarzenia. Warto wybierać tak, aby rzeczywiście w razie konieczności móc skorzystać z ochrony, jaką daje ubezpieczenie. Dzięki sensownej polisie można znacząco zmniejszyć stres wynikający ze specyfiki wykonywania zawodu radcy prawnego. Pomyłki w tym zawodzie mogą być bowiem brzemienne w skutkach, ale na taką okoliczność ma się właśnie ten rodzaj ubezpieczenia .