Kto może mieć OC rowerzysty?

Kto może mieć OC rowerzysty?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów nie jest obowiązkowe. Jednak coraz więcej osób decyduje się na wykupienie OC rowerzysty, aby zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanego zdarzenia. OC zazwyczaj sprzedawane jest w pakiecie razem z innymi ubezpieczeniami dla miłośników dwóch kółek.

Czy każdy może kupić ubezpieczenie dla rowerzystów?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają własne ustalenia odnośnie do wieku użytkowników polis dla rowerzystów. Niektórzy udostępniają tę opcję tylko dla osób pełnoletnich. Jednak są firmy, które do ubezpieczenia przyjmują od szesnastu lat. Można też znaleźć oferty, gdzie nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Ubezpieczenie powinni posiadać przede wszystkim Ci, którzy regularnie i często korzystają z roweru. Zwłaszcza, jeśli poruszają się po ruchliwych ulicach miast.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla rowerzystów nie jest obowiązkowe

Ubezpieczenie NNW i OC mogą też nabyć osoby, które czynnie uprawiają ekstremalne sporty kolarskie takie jak downhill lub MTB. Ta opcja wymaga wykupienia dodatkowego rozszerzenia, jednak biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko wypadku, warto ją rozważyć.

Co zawiera OC rowerzysty?

Odpowiedzialność cywilna dla rowerzystów ma chronić użytkowników rowerów przed płaceniem odszkodowania z własnej kieszeni. Zdarzenia objęte ubezpieczeniem to na przykład przypadkowe zarysowanie czyjegoś samochodu podczas jazdy rowerem. Takim zdarzeniem może być też potrącenie pieszego na ulicy. W każdym z tych przypadków rowerzysta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. W zależności od roszczenia osoby poszkodowanej wysokość należnej zapłaty może być bardzo wysoka.

Ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe do wysokości określonej sumy ubezpieczenia.

Zakres ubezpieczenia dla rowerzystów

Ubezpieczenie OC gwarantuje pokrycie szkody przez towarzystwo ubezpieczeniowe do wysokości określonej sumy ubezpieczenia

Użytkownicy rowerów mogą nabyć ubezpieczenie, które zostanie zrealizowane w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała. Odszkodowanie pozwala na sfinansowanie leczenia oraz rehabilitacji. Dostępne są też pakiety assistance w skład których wchodzi opieka pielęgniarska, organizowanie transportu lub doradztwo prawne.

W ramach ubezpieczenia można też objąć ochroną rower na wypadek kradzieży.

Wszystkie odszkodowania realizowane są do wysokości sumy ubezpieczenia. Przed kupnem warto zastanowić się porządnie jaki zakres będzie najbardziej korzystny. Osoby, które wyczynowo uprawiają kolarstwo powinny mieć pakiet zawierający wysokie sumy ubezpieczenia. Dzięki temu w razie wypadku będą mogły w pełni skorzystać z pomocy w takim zakresie w jakim wymaga tego sytuacja i odniesione obrażenia.