Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

Jak wygląda ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

Każda osoba, która nie jest obywatelem Unii Europejskiej, a jednocześnie przybywając do Polski chce zabezpieczyć się na skutek konieczności leczenia bądź też nagłego zachorowania, powinna zdecydować się na ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców. Polisa działa na terenie wszystkich krajów, które wchodzą w skład strefy Schengen. Oczywiście, nie obowiązuje ona w kraju, w którym ubezpieczony mieszka na stałe. Jest to doskonałe rozwiązanie dla cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium RP w celach zarobkowych bądź też naukowych.

Czy ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców jest obowiązkowe?

Nie wszyscy obcokrajowcy zdają sobie sprawę z tego, że wjeżdżając na teren Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązani są do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Może ono przybierać formę ubezpieczenia podróżnego, którego minimalna suma ubezpieczenia będzie wynosiła 30000 €. W określonych przypadkach ubezpieczenie zdrowotne może przyjąć formę powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Warto pamiętać również o tym, że osobę ubezpieczoną obowiązują określone zasady. Przede wszystkim, musi ona przestrzegać reguł bezpieczeństwa i obowiązujących przepisów. Absolutnie nie może podejmować żadnych czynności, do których nie posiada stosownych uprawnień – mowa tutaj między innymi o jeździe samochodem bez prawa jazdy. Wszędzie tam, gdzie jest to wymagane, osoba ubezpieczona musi stosować środki ochrony osobistej. Chodzi o między innymi kamizelki ratunkowe, kaski i ochraniacze podczas uprawiania sportów ekstremalnych. Aby mieć pewność, że ubezpieczenie zawsze zostanie wypłacone w przypadku wystąpienia szkody, koniecznie trzeba zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które określają szczegółowe zasady polisy.

Każda osoba, która nie jest obywatelem Unii Europejskiej, a jednocześnie przybywając do Polski chce zabezpieczyć się na skutek konieczności leczenia bądź też nagłego zachorowania, powinna zdecydować się na ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców?

Przede wszystkim, warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle opłaca się wykupywać polisę ubezpieczeniową dla cudzoziemca. Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Posiadanie polisy jest nie tylko obowiązkiem, ale także zwiększa poczucie bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia nagłego zdarzenia losowego. Mowa tutaj o wypadku, nagłym zachorowaniu oraz innych tego typu okolicznościach. Osoby, które chcą uniknąć konieczności samodzielnego opłacania leczenia, powinny wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców.

Z racji tego, że z roku na rok na terenie Rzeczpospolitej Polskiej przebywa coraz większa liczba obcokrajowców, ubezpieczenia dla cudzoziemców znajdują się w ofercie praktycznie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest to dobra wiadomość – wysoka konkurencja na rynku sprawia, że cudzoziemcy mogą liczyć na coraz bardziej atrakcyjne oferty. Niemniej jednak, aby dokonać wyboru najlepszej polisy trzeba zapoznać się ze szczegółami poszczególnych ofert. Przede wszystkim, warto przeczytać warunki ogólne, które są zapisane w warunkach ubezpieczenia. W ten sposób można liczyć na to, że wykupiona polisa będzie spełniała wszystkie oczekiwania i będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb cudzoziemca.

Istnieją dwie metody na porównanie ofert poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych. Pierwsza z nich to szukanie informacji na stronach internetowych i porównywanie ich ze sobą. Niemniej jednak, wymaga ona nieco zaangażowania i czasu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z internetowych porównywarek ofert, które w szybki sposób wskażą, która polisa jest najbardziej korzystna dla obcokrajowca.

To, na jaką polisę zdecyduje się osoba ubezpieczona, powinno zależeć także od jej indywidualnej sytuacji. Obcokrajowcy, którzy cieszą się wyjątkowo dobrym stanem zdrowia, mogą pozwolić sobie na wykupienie polisy o mniejszym zakresie ochrony. Z kolei te osoby, które cierpią na dokuczliwe choroby przewlekłe i istnieje duża szansa, że będą potrzebować leczenia, powinny wykupić solidny pakiet ubezpieczeniowy, który pokryje ich potrzeby.

Większość dostępnych na rynku polis ubezpieczeniowych obejmuje nie tylko koszty leczenia czy też wizyt lekarskich, ale także koszty wykupienia leków i transportu, a także ewentualnego pobytu w szpitalu.