Czy warto posiadać ubezpieczenie od utraty dochodu?

Czy warto posiadać ubezpieczenie od utraty dochodu?

Ubezpieczenie na życie jest w stanie zagwarantować finansowe bezpieczeństwo w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. Taką sytuacją może być utrata źródła dochodu, a posiadanie stosownej polisy będzie podstawą do uzyskania odszkodowania. Na czym polega ubezpieczenie utraty dochodu, ile kosztuje i na czym dokładnie polega?

Czym jest bezpiecznie utraty dochodu?

Potencjalny klient ma dwie opcje do wyboru – w pierwszej nabywa ubezpieczenie utraty dochodu w formie dodatkowej do podstawowej ochrony, natomiast w drugiej opcji może zdecydować się na samodzielną polisę.

Wybierając wśród wielu ofert ubezpieczeń na życie dostępnych na rynku, koniecznie trzeba sprawdzić czy ubezpieczyciel umożliwia rozszerzenie ochrony. Bardzo często dodatkowe umowy są związane z chorobami, wypadkami, urazami czy pobytem w szpitalu, jednak znaczna część firm ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie w razie utraty źródła dochodu. Oczywiście taki aneks do umowy wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale nie są to duże kwoty i może się okazać, że w momencie utraty pracy, klient będzie miał zapewnione finansowe wsparcie wypłacone jednorazowo lub przez określony czas, np. 6 miesięcy.

Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie ważne, kiedy posiada się zobowiązania finansowe, np. kredyt hipoteczny zaciągnięty na wiele lat. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co w tym czasie może się stać, a nagłe zmiany mogą niekorzystnie wpłynąć na systematyczne spłacanie rat.

Ile może wynosić odszkodowanie z powodu utraty pracy?

Forma otrzymanej pomocy zależy od ubezpieczyciela, a także od składki, sumy ubezpieczenia i indywidualnej oferty. Fundamentalną kwestią jest gruntowne porównanie dostępnych na rynku opcji, ponieważ niektóre polisy gwarantują finansowe wsparcie przez 3 lub 6 miesięcy, a inne aż przez 12. Zaletą dłuższego okresu wypłacania odszkodowania jest to, że klient ma więcej czasu na znalezienie nowej pracy. Poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują kwoty w wysokości od tysiąca do nawet 4 tysięcy miesięcznie. Trzeba pamiętać o tym, że im wyższa kwota odszkodowanie, tym krócej może być wypłacana. Zdarza się również tak, że wysokość odszkodowania jest równa racie kredytu hipotecznego i klient nie otrzyma więcej pieniędzy.

Jakie są warunki otrzymania odszkodowania od utraty dochodu?


To, czy klient otrzyma odszkodowanie jest szczegółowo określone w warunkach umowy z ubezpieczycielem. Świadczenie będzie przysługiwało tylko w sytuacji, gdy doszło do utraty pracy na skutek:

  • rozwiązania umowy o pracę,
  • ogłoszenia upadłości przez firmę,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i wyrejestrowania jej z ewidencji,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania jej z rejestru.