Ubezpieczenie OC najemcy – dlaczego warto z niego korzystać

Ubezpieczenie OC najemcy – dlaczego warto z niego korzystać

Nieprzewidziane zdarzenia losowe mogą przydarzyć się każdemu. Aby zabezpieczyć swoje mienie korzystamy z polis od odpowiedzialności cywilnej zwanej potocznie OC. Rozwiązania tego typu są przydatne osobom indywidualnym, jak i właścicielom firm. Do przykładowych polis od odpowiedzialności cywilnej możemy zaliczyć OC najemcy – polisę dla przyszłych lub obecnych wynajemców mieszkań czy pokoi.

Kiedy zadziała OC najemcy?

Polisa dla najemców zadziała w przypadku nieprzewidzianego zdarzenia losowego z Twoim udziałem. Zdarzenie to musi przypadkowe. Znamiona celowości np. umyślne podpalenie nie jest podstawą do otrzymania odszkodowania. W zależności od rodzaju wypadku najemca może liczyć się z oszczędnościami w zakresie częściowym lub całkowitym pokryciu kosztów naprawy zniszczeń cudzej własności. W ramach składki OC najemcy ubezpieczyciel jest zobowiązany od wypłaty odszkodowania na rzecz wynajemcy (więcej tutaj: https://iexpert.pl/najemcy/ubezpieczenie-oc-najemcy-mieszkania/).

Zakup OC najemcy może pokryć szkody powiązane z częściami wyposażenia tj. sprzęt RTV, AGD, meble czy armatury sanitarnej. W skład zniszczeń, które podlegają ubezpieczeniu należy budynek oraz części mieszkalne np. ściany, sufity, podłogi, okna oraz drzwi. Niektóre warianty ubezpieczeń mogą ochronić nas na terenie całej Polski. Dotyczy to szkód związanych z naszym mieniem lub inwentarzem żywym np. psem.

Zalety ubezpieczenia najemcy 

W ramach opłacania miesięcznej składki na OC najemcy zyskujemy:

  • zwrot kosztów za zniszczenia spowodowane naszym działaniem,
  • zaufanie u wynajemców – posiadanie OC najemcy jest doskonałym argumentem w walce o wymarzone mieszkanie,
  • niezależną ochronę od warunków zawarcia umowy – polisa obejmuje różne formy zawarcia umowy: leasing, dzierżawa, wynajem lub użyczenie,
  • OC najemcy przypisane do osoby, a nie do lokalu – w razie przeprowadzki polisa nadal jest aktualna,
  • pokrycie kosztów związany z ekspertyzami rzeczoznawcy, biegłych, a nawet kosztów sądowych,
  • gwarancję pokrycia kosztów dla poszkodowanego sąsiada np. w wyniku zalania mieszkania,
  • zwrot kosztów za zdarzenia wyrządzone poza domem np. zarysowany samochód.

Jak zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? 


Zgłoszenie szkody mogą zgłosić dwie strony: poszkodowany i ubezpieczony. Kiedy dojdzie do niefortunnego zdarzenia warto zgłosić się do ubezpieczalni. Większość polis daje nam możliwości kontaktu do 7 dni od zdarzenia. W celu zgłoszenia sytuacji należy przygotować dane osoby ubezpieczonej (imię, nazwisko oraz numer polisy). W zależności od placówki można zgłosić się osobiście, telefonicznie lub złożyć formularz na stronie internetowej.