Ubezpieczenie pompy ciepła – powinność czy płonny obowiązek?

Ubezpieczenie pompy ciepła – powinność czy płonny obowiązek?

Coraz więcej osób stawia na pierwszym miejscu ochronę środowiska oraz tanie rozwiązania, które idą w parze z wysoką efektywnością, więc jeżeli chodzi o ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań, wybór pada na instalację pompy ciepła.

Pompa ciepła to specjalistyczne urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia, w którym znajduje się budynek – może być to powietrze, grunt lub woda i przy pomocy prądu jest ona przetworzona na energię wykorzystywaną do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz wody. Pompa ciepła wykorzystywana jest również jako klimatyzacja w sezonach letnich.

Zalety posiadania pompy ciepła:

Coraz więcej osób stawia na pierwszym miejscu ochronę środowiska oraz tanie rozwiązania, które idą w parze z wysoką efektywnością, więc jeżeli chodzi o ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań, wybór pada na instalację pompy ciepła

 • korzystny wpływ na środowisko poprzez rezygnację z opalanego drewnem lub węglem pieca
 • możliwość połączenia pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, co sprawia obniżenia kosztów użytkowania pompy do minimum
 • komfortowy, bezobsługowy sposób użytkowania
 • niezwykle niska awaryjność oraz długa żywotność
 • niskie koszty użytkowania
 • wysoka jakość oraz efektywność
 • coraz niższe ceny oferowanych na rynku pomp ciepła bez obniżania jakości materiałów, z których są wykonywane
 • zwrot inwestycji w ciągu zaledwie kilku lat;

Obecnie na rynku daje się zauważyć rosnące zainteresowanie instalacją pomp ciepła zarówno w nowo wybudowanych, jak i istniejących od dawna budynkach. Podyktowane jest to wieloma czynnikami, a niektóre z nich to z pewnością rosnące ceny rachunków związanych z ogrzewaniem oraz coraz trudniejszym dostępem do materiałów opałowych. W górę poszła także świadomość społeczeństwa dotycząca ochrony środowiska. Ludzie wymieniają stare piece, a ich miejsce zastępują nowoczesnymi, ekologicznymi oraz tańszymi w eksploatacji. Większość stawia na instalacje pomp ciepła, które w parze z fotowoltaiką gwarantują niższe opłaty, jak również przyjazne dla środowiska, a przy tym skuteczne ogrzewanie domu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem instalacją przydomowych pomp ciepła, wzrosła liczba ofert ich ubezpieczeń. Czy warto jednak starać się o ubezpieczenie pompy ciepła?

Obecnie na rynku daje się zauważyć rosnące zainteresowanie instalacją pomp ciepła zarówno w nowo wybudowanych, jak i istniejących od dawna budynkach

Ubezpieczenie prywatnej pompy ciepła – dlaczego warto to zrobić

Nie bez powodu powstał popularny zwrot mówiący o tym, że nie należy kusić losu. Nie da się ukryć tego, iż instalacja pompy ciepła wraz z zalecaną do tego przedsięwzięcia fotowoltaiką nie należy do najtańszych inwestycji. Ubezpieczenie urządzeń ekologicznych może zapewnić ochronę przed:

 • wszelkiego rodzaju awariami. Choć cieszą się dużym stopniem bezawaryjności, pompy ciepła są jedynie mechanizmem, który może ulec uszkodzeniu.
 • pożarem. Same pompy ciepła nie są w stanie spowodować pożaru, mogą jednak ulec uszkodzeniu lub spłonięciu w pożarze w innym miejscu budynku, na którym się znajdują.
 • niekorzystnymi warunkami pogodowymi – porywistymi wiatrami, nawałnicami, które z uwagi na zmiany klimatu występują coraz częściej.
 • dzikimi zwierzętami – między innymi przed kunami, które znane są z dewastacji głównie dachów.
 • dewastacją.
 • kradzieżą – z uwagi na wysoką wartość, takie urządzenia bardzo często padają łupem złodziei, którzy próbują sprzedać je komuś innemu lub wykorzystać we własnym celu.
  innymi nieprzewidzianymi wypadkami.

Koszty polisy są bardzo zróżnicowane – to, ile zapłacimy, zależeć będzie od wybranej przez nas oferty, a także od firmy ubezpieczeniowej. Zawsze warto zapoznać się z warunkami ubezpieczyciela oraz dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki wybór ofert, jednak najczęściej, aby nie doszło do odmowy z ich strony, należy ubezpieczać istniejące już instalacje lub przedstawić solidne zaświadczenie o zamiarze jej założenia. Czy to się opłaca? Warto jest rozważyć polisę, jeżeli chcemy uniknąć nieprzewidzianych wypadków – nieszczęścia chodzą po ludziach, a naprawa lub wymiana urządzeń na własną rękę jest niezwykle kosztowna.