Podczas wykonywania zawodu radcy prawnego bardzo istotne jest posiadanie polisy od odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie jest wymagane przez prawo, dlatego też nie można zapominać o obowiązku jego wykupienia oraz kontrolowania terminów ważności w tym zakresie. Celem jest tutaj ochrona zarówno samego specjalisty, jak i jego klientów. Ryzyko pomyłki jest bowiem w tej profesji stosunkowo duże. Trzeba o tym pamiętać i starannie wybierać ubezpieczenie OC radcy prawnego.
Dlaczego ubezpieczenie radcy prawnego od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe?
Gdy realizuje się czynności zawodowe, zawsze istnieje ryzyko wyrządzenia klientowi szkody. Zadaniem radcy prawnego jest doradzanie osobom zainteresowanym w kwestiach związanych z obowiązującymi przepisami. Mogą występować tutaj różnego rodzaju pomyłki, dlatego też ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ma w tym przypadku charakter obowiązkowy. Gdyby tak nie było, mogłoby okazać się, że profesjonalista nie może uregulować należności z własnych środków, ponieważ szkoda jest bardzo wysoka, a zatem klient miałby poważne problemy z dochodzeniem wymaganej kwoty. Polisa ma więc chronić zarówno poszkodowanych, jak i specjalistów.
W jakich sytuacjach może się przydać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?
Ubezpieczenie radcy prawnego od odpowiedzialności cywilnej stanowić może bardzo przydatne rozwiązanie wtedy, gdy klientowi zostaje wyrządzona szkoda w związku z popełnionym błędem podczas realizowania prac. Trzeba pamiętać o tym, że w omawianym zawodzie istnieje duże ryzyko pomyłki, a jej konsekwencje mogą być poważne. Taki błąd może wynikać między innymi z:
- dużej częstotliwości zmian wprowadzanych w regulacjach prawnych
- niejasności obowiązujących przepisów
- rozbieżnych interpretacji prawa.
Nierzadko kłopotliwe jest jasne określenie, jaka konkretnie czynność może już być uznana przez sąd za naruszenie przepisów. Zdarza się, że prawnicy prezentują odmienne opinie w tym zakresie. Zróżnicowane bywają również wyroki w bardzo podobnych sprawach. Przez to regulacje prawne nie są przejrzyste, co sprawia, że doradzanie klientom stanowi duże wyzwanie i niejednokrotnie jest trudne.
Co jest ważne podczas podpisywania umowy dotyczącej ubezpieczenia?
Polisa ubezpieczeniowa dotycząca odpowiedzialności cywilnej funkcjonuje w taki sposób, że radca prawny opłaca wyznaczone składki, a instytucja naprawia ewentualną szkodę wyrządzoną klientowi. Szczegółowe warunki ubezpieczenia zależą od zapisów umowy zawartej przez strony. Oznacza to, że mogą występować tutaj zróżnicowane wyłączenia odpowiedzialności. Ważne jest więc to, aby dokładnie zweryfikować ustalenia przedstawione w kontrakcie. Istotne jest również to, aby sprawdzić wysokość wymaganych składek, terminy ich płatności, wysokość kwoty, którą instytucja może wypłacić poszkodowanemu, a także czas trwania i termin ważności ubezpieczenia. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że odpowiedzialność cywilna różni się od karnej. Polisa nie chroni przed konsekwencjami wynikającymi z naruszenia regulacji prawa karnego.
Osoby, które planują wykonywać zawód radcy prawnego, muszą pamiętać o obowiązkowym zawarciu umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Należy starannie wybrać polisę, a także dokładnie zapoznać się z jej warunkami. To ustalenia pomiędzy profesjonalistą a instytucją ubezpieczeniową decydują bowiem o tym, jaki jest zakres ochrony. Z perspektywy specjalisty ma to ogromne znaczenie. Niezbędna jest więc tutaj szczegółowa weryfikacja zapisów kontraktowych.