Wielu lubi górskie wędrówki, bo pozwalają być bliżej natury i odpocząć od miejskiego hałasu. Warto jednak rozważyć kupno ubezpieczenia, gdy w planach pojawią się piesze wycieczki po wyższych szczytach, ale nie tylko.
Dla kogo ubezpieczenie w góry?
Przede wszystkim decyzję o zakupie ubezpieczenia powinieneś podjąć na podstawie terenu, w jaki się wybierasz oraz co zamierzasz robić. Każdy ubezpieczyciel rozróżnia, co może objąć ochroną w ramach podstawowego ubezpieczenia turystycznego, a kiedy powinno się rozważyć rozszerzenie polisy o tzw. sporty ekstremalne.
Sporty ekstremalne
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało trochę inną definicję sportu ekstremalnego. U niektórych można spotkać się z pośrednim pojeciem, czyli sportem wysokiego ryzyka.
Treking
Piesze wędrówki w Polsce raczej nie wymagają dodatkowego ubezpieczenia, bo wszelkie koszty ratownictwa są bezpłatne. Za to w przypadku wybrania się w Tatry Słowackie albo Alpy, to lepiej wykupić dodatkową ochronę. Za transport śmigłowcem ratunkowym można dostać wysoki rachunek nawet w granicach kilkunastu tysięcy euro. Za to za ubezpieczenie zapłacimy w porównaniu z takimi kwotami grosze.
Trzeba wziąć pod uwagę, że alpinizm w większości przypadkach będzie sportem ekstremalnym. W jednych ogólnych warunkach ubezpieczenia będzie nazwane wprost, u innych wskazane od konkretnej wysokości. Można przyjąć, że jak górska wyprawa wymaga użycia specjalistycznego sprzętu i zabezpieczeń, to będzie traktowana jako sport ekstremalny.
Narciarstwo
Czasami w ramach ubezpieczenia może pojawić się opcja wykupienia dodatkowej ochrony w postaci sportów zimowych. Kiedy jednak zimowy wypad na narty oznacza zjeżdżanie z wysokich szczytów, albo poza wyznaczonymi trasami zjazdowymi, trzeba będzie rozszerzyć polisę o sporty ekstremalne.
Co powinno zawierać ubezpieczenie?
Ubezpieczenie w góry powinno mieć ujęte przede wszystkim:
- koszty ratownictwa,
- koszty leczenia,
- NNW,
- Assistance,
- ochronę bagażu/sprzętu,
- ewentualnie OC.
Najważniejsze z powyższych opcji są koszty ratownictwa, gdyż to one mogą potencjalnie kosztować najwięcej. Gdy w późniejszym czasie będzie potrzebna hospitalizacja, przyda się Assistance lub koszty leczenia, które pokryją dodatkowe opłaty w szpitalach. Trzeba zwrócić tylko uwagę, w jakim czasie należy skontaktować się z ubezpieczycielem, żeby dotrzymać czasu na zgłoszenie takiego zdarzenia.
W ramach NNW można liczyć na dodatkowe odszkodowanie w przypadku urazu ciała. Taką szkodę można już zgłosić później np. po powrocie do domu.
Ochrona bagażu czy sprzętu może być istotną opcją, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie swój bagaż powierzamy np. linii lotniczej. Choć takie ubezpieczenie może się przydać nawet w kraju, chociażby na wypadek kradzieży sprzętu narciarskiego.
Zwłaszcza w przypadku dalekich wyjazdów lepiej rozważyć opcję ubezpieczenia w góry czy to innego, które będzie dopasowane do naszych potrzeb. Czym jest nieduży koszt składki w zamian za psychiczny spokój i możliwość odciążenia z dużych niespodziewanych kosztów?